Psycholog Lublin

Centrum Psychoterapii “Genesis”

Częste obawy pacjentów

Czym się różni wizyta u psychoterapeuty od wizytu u psychiatry?
Wizyta u psychoterapeuty to nie to samo co wizyta lekarska. Pacjenci często oczekują przepisania zaleceń, recepty tak jak u lekarza. Psychiatra po krótkiej rozmowie z pacjentem rozpoczyna kurację i przepisuje receptę. Psychoterapeuta nie daje konkretnych rad ani wskazówek, natomiast pracując razem z pacjentem, rozpoznaje mechanizmy i przyczny problemów. W trakcie terapii poszerza się świadomość pacjenta, który sam zaczyna dostrzegać mechanizmy będące przyczyną problemów. Dzięki temu jest w stanie wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Czy w wyniku terapii może się zmienić osobowość?
W wyniku terapii pacjent nie staje się kimś innym i nie zmienia osobowości, lecz uświadamia sobie, jaki jest i co się z nim dzieje, jacy są inni ludzie. Świadomość daje mu możliwość kierowania własnym życiem i osiągania tego, co było do tej pory niemożliwe.

Czy lektura może zastąpić psychoterapię?
Lektura może wzbogacić wiedzę, ale nie może zastąpić psychoterapii. Często jest wskazana jako dodatkowa forma rozwoju, lecz na jej podstawie nie da się przeprowadzić terapii samodzielnie, gdyż nie da się w sposób obiektywny spojrzeć na problemy o podłożu emocjonalnym.

Czy psychoterapia może uzależnić?
Prawidłowo prowadzona psychoterapia nie powoduje uzależnienia. Doświadczony terapueta nie może doprowadzić do nadużycia praw pacjenta, a gwarancją jest także współpraca psychoterapeuty z superwizorem oraz kontrakt psychoterapeutyczny zawierany pomiędzy pacjentem a lekarzem.


 • Skontaktuj się

  Recepcja
  Tel.: 503 504 501
  poniedziałek – piątek:
  08:00-20:00
  Konsultacja z psychologiem
  Tel. dyżurny: 605 534 612
  poniedziałek – piątek:
  14:00-16:00 oraz 20:00-21:00

  email: wyślij wiadomość

 • Godziny przyjęć

  poniedziałek - piątek: 08:00-21:00
 • Nasz adres

  ul. Orlanda 25 lok. 2
  20-712 Lublin
 • Nasze serwisy

 • ^Do góry strony