Psycholog Lublin

Centrum Psychoterapii “Genesis”

Jakie są rodzaje terapii?

Psychoterapia psychoanalityczna – spotkania 2-3 razy w tygodniu, czas trwania terapii 4-6 lat. Ta forma terapii jest skuteczna w leczeniu nerwic i zaburzeń osobowości. Polega na odkrywaniu i uświadamianiu sobie przyczyn swoich zachowań i uczuć. Efektem terapii jest większa satysfakcja z życia, jednak pacjenci muszą być przygotowani na ból i frustrację, które powstają podczas docierania do obszarów ukrytych w podświadomości.

Psychoterapia psychodynamiczna – spotkania odbywają się 1-3 razy w tygodniu, czas trwania terapii od kilkudziesięciu sesjii do kilku lat, skuteczna w leczeniu nerwic i zaburzeń osobowości. Terapia opiera się na relacji terapeutycznej i rozmowach, które mają pomóc pacjentowi w zrozumieniu siebie.

Psychoterapia behawioralna – terapia lęków i fobii, może trwać kilka miesięcy, w przypadku głębszych zaburzeń terapia może trwać nawet kilka lat. Stosowana w przypadku dziecięcych zaburzeń rozwojowych, lęków, fobii.

Psychpterapia humanistyczno-egzystencjalna – spotkania trwają od sześciu miesięcy do 2-3 lat, zazwyczaj jedna sesja w tygodniu. Stosowana u osób z zaburzeniami emocjonalnymi, mającymi trudności w związkach.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – trwa od kilku spotkań do 2-3 lat. Stosowana w problemach lękowych, depresji, zaburzeniach odżywiania (anoreksja, bulimia), nadużyciach substancji psychoaktywnych, zaburzeniach osobowości.

Psychoterapia systemowa – spotkania co 2-4 tygodnie, wyjątkowo co tydzień, długość terapii zależy od zgłaszanego problemu, trwa od 5 spotkań do 1,5 roku. Stosowana do terapii małżeństw przeżywających kryzys i do pracy z rodzinami, dziećmi i młodzieżą.

Najczęściej zadawane pytania przed psychoterapią

Która z form terapii jest najlepsza?
Okazuje się, że żadna ze szkół psychoterapeutycznych nie jest bardziej efektywna niż pozostałe. Zaleca się, żeby formę terapii czy techniki dostosować do pacjenta. Bardzo ważna jest natomiast motywacja pacjenta do zmiany, która w głównej mierze decyduje o skuteczności psychoterapii.

Jaka jest skuteczność psychoterapii?
Badania wskazują, że ok. 70% pacjentów doświadcza pozytywnych zmian, brak zmian występuje u co piątej osoby, a u 10% może dojść do pogorszenia. Pacjent jednak nie zostaje sam ze swoim problemem. Psychoterapeuta ma możliwość omówienia przypadku w zespole oraz z superwizorem. Czasem następuje zmiana formy terapii lub zmiana terapeuty. W takich przypadkach zawsze kierujemy pacjenta do poleconych, sprawdzonych miejsc. Pacjent w każdym momencie ma możliwość zrezygnowania z terapii lub może wybrać innego terapeutę. W trakcie terapii pacjent może odczuwać negatywne uczucie w stosunku do terapeuty, takie jak złość czy gniew. W takich momentach pacjent nie powinien przerywać terapii, lecz powinien omówić z terapeutą swoje uczucia, co pozwala na ich rozpoznanie i zrozumienie. Te uczucia są charaktarysytczne dla procesu przeniesienia i są one ważnym elementem terapii.

Co powinienem wiedzieć, decydując się na terapię?
Pacjent powinien mieć wyjaśniony charakter zgłaszanego problemu, zaburzenia, wiedzieć o kwalifikacjach terapeuty, jakie podejście on reprezentuje, jakie techniki terapeutyczne będą stosowane oraz ile czasu może trwać terapia. Na pierwszych spotkaniach zawierany jest kontakt z terapeutą, w którym ustala się indywidualnie zakres i przewidywany czas trwania terapii.

Jak wybrać dobrego terapeutę?
Aby wybrać dobrego terapeutę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wykształcenie, certyfikaty, szkolenia, doświadczenie oraz zweryfikować, czy superwizuje swoich pacjentów.

Jak długo będzie trwać terapia?
W zależności od problemu i wybranego rodzaju terapii może ona trwać od kilku tygodni do kilku lat. W trakcie zawierania kontraktu z psychoterapeutą ustala się indywidualnie zakres i przewidywany czas trwania terapii. Jest on uzależniony od założonego celu i rodzaju terapii.

Czym jest kontrakt psychoterapeutyczny?
Kontrakt jest umową pomiędzy pacjentem, a psychoterapeutą. Zwiera się go na samym początku terapii, po zdiagnozowaniu problemu i jego przyczyny. W zależności od rodzaju problemu ustala się cele, jakie ma przynieść terapia i dobiera się jej formę. Ustala się również miejsce, czas, częstotliwość spotkań, koszty. Dzięki kontraktowi pacjent wie, czego może się spodziewać po terapii. Możliwe jest poszerzenie kontraktu, jeśli w trakcie terapii pojawią się nowe problemy, które pacjent chciałby rozwiązać.

Czego pacjent powinien oczekiwać od terapeuty?
Pacjent ma prawo dowiedzieć się wszystkiego na temat formy i metody stosowanej przez terapeutę, może w dowolnym momencie zapytać o to, jaka jest rola pacjenta, jaka terapeuty, ma prawo decydować o sposobie pracy. Pacjent w każdej chwili może przerwać terapię.

Czy powinienem wybrać terapią grupową czy indywidualną?
Zarówno terapia grupowa, jak i indywidualna może przynieść oczekiwane efekty. W trakcie wstępnych spotkań, po rozpoznaniu problemu, pacjent razem z psychoterapeutą wspólnie decydują o tym, która z form terapii będzie skuteczniejsza dla pacjenta, gdyż w przypadku niektórych problemów skuteczniejsza może być terapia grupowa.

Czy terapię można prowadzić przez internet?
Spotkania z terapeutą on-line nie zastąpią prawdziwej terapii. Mogą jednak pomóc w przypadku interwencji kryzysowych, kiedy niezbędna jest pomoc natychmiastowa, lub jako uzupełniająca forma terapii. Takie spotkania mogą się odbywać za pomocą dowolnego programu do prowadzenia wideokonferencji (np. skype).

Terapia małżeńska / par

Czy moje małżeństwo można uratować?
Wszystko zależy od sytuacji i przyczyn problemów, jakie pojawiają się w związku. W większości standardowych sytuacji terapia stanowi ważny element umożliwiający poprawę komunikacji i zrozumienie problemów u ich podstaw. Dzięki temu w wielu przypadkach terapia kończy się sukcesem, jakim jest odbudowanie relacji pomiędzy partnerami. Terapia nie rozwiązuje jednak problemów samoistnie. Wymaga często ciężkiej pracy po stronie obydwojga partnerów. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, gdy terapia nie jest wskazana, np. gdy małżonkowie zdecydowali się już na rozwód, gdy jest stosowana przemoc fizyczna, gdy jeden z małżonków jest uzależniony od substancji chemicznych.

Kto jest winny w naszym związku?
Zazwyczaj małżonkowie nieświadomie przyczyniają się do rozpadu czy kryzysu w związku. Do znalezienia rozwiązania problemu niezbędna jest terapia obojga partnerów.

Czy na terapię małżeńską chodzimy razem, czy osobno?
Terapia małżeńska (par) dotyczy zawsze obu stron związku.

Leczenie depresji i nerwic

Czy można wyleczyć nerwicę natręctw?
Cechą zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych są myśli natrętne lub czynności przymusowe, które pojawiają się w sposób nawracający, czasami wskazane jest leczenie farmakologiczne. Natręctwa mogą ustąpić lub nie, ale w czasie terapii pacjenci dowiadują się, skąd się one biorą i jak sobie z nimi radzić.

Jak rozpoznać depresję?
Odczuwanie smutku, przygnębienia przez dłuższy czas, niechęć do życia, działania, do podejmowania decyzji, problemy ze snem, utrata zainteresowań, uczucie ciągłego zmęczenia, lęki, zaburzenia koncentracji i pamięci, niska samoocena, bóle głowy, brzucha i inne objawy somatyczne, nadmierny pesymizm mogą być objawem depresji. Oznaczają, że należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, dzięki któremu będzie możliwe podjęcie prawidłowego leczenia obejmującego psychoterapię, leczenie farmakologiczne i inne. Depresję należy leczyć.

Częste obawy pacjentów

Czym się różni wizyta u psychoterapeuty od wizytu u psychiatry?
Wizyta u psychoterapeuty to nie to samo co wizyta lekarska. Pacjenci często oczekują przepisania zaleceń, recepty tak jak u lekarza. Psychiatra po krótkiej rozmowie z pacjentem rozpoczyna kurację i przepisuje receptę. Psychoterapeuta nie daje konkretnych rad ani wskazówek, natomiast pracując razem z pacjentem, rozpoznaje mechanizmy i przyczny problemów. W trakcie terapii poszerza się świadomość pacjenta, który sam zaczyna dostrzegać mechanizmy będące przyczyną problemów. Dzięki temu jest w stanie wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Czy w wyniku terapii może się zmienić osobowość?
W wyniku terapii pacjent nie staje się kimś innym i nie zmienia osobowości, lecz uświadamia sobie, jaki jest i co się z nim dzieje, jacy są inni ludzie. Świadomość daje mu możliwość kierowania własnym życiem i osiągania tego, co było do tej pory niemożliwe.

Czy lektura może zastąpić psychoterapię?
Lektura może wzbogacić wiedzę, ale nie może zastąpić psychoterapii. Często jest wskazana jako dodatkowa forma rozwoju, lecz na jej podstawie nie da się przeprowadzić terapii samodzielnie, gdyż nie da się w sposób obiektywny spojrzeć na problemy o podłożu emocjonalnym.

Czy psychoterapia może uzależnić?
Prawidłowo prowadzona psychoterapia nie powoduje uzależnienia. Doświadczony terapueta nie może doprowadzić do nadużycia praw pacjenta, a gwarancją jest także współpraca psychoterapeuty z superwizorem oraz kontrakt psychoterapeutyczny zawierany pomiędzy pacjentem a lekarzem.


 • Skontaktuj się

  Recepcja
  Tel.: 503 504 501
  poniedziałek – piątek:
  08:00-20:00
  Konsultacja z psychologiem
  Tel. dyżurny: 605 534 612
  poniedziałek – piątek:
  14:00-16:00 oraz 20:00-21:00

  email: wyślij wiadomość

 • Godziny przyjęć

  poniedziałek - piątek: 08:00-21:00
 • Nasz adres

  ul. Orlanda 25 lok. 2
  20-712 Lublin
 • Nasze serwisy

 • ^Do góry strony