Jakie są rodzaje terapii?
Psychoterapia psychoanalityczna – spotkania 2-3 razy w tygodniu, czas trwania terapii 4-6 lat. Ta forma terapii jest skuteczna w leczeniu nerwic i zaburzeń osobowości. Polega na odkrywaniu i uświadamianiu sobie przyczyn swoich zachowań i uczuć. Efektem terapii jest większa satysfakcja z życia, jednak pacjenci muszą być przygotowani na ból i frustrację, które powstają podczas docierania do obszarów ukrytych w podświadomości.
Psychoterapia psychodynamiczna – spotkania odbywają się 1-3 razy w tygodniu, czas trwania terapii od kilkudziesięciu sesjii do kilku lat, skuteczna w leczeniu nerwic i zaburzeń osobowości. Terapia opiera się na relacji terapeutycznej i rozmowach, które mają pomóc pacjentowi w zrozumieniu siebie.
Psychoterapia behawioralna – terapia lęków i fobii, może trwać kilka miesięcy, w przypadku głębszych zaburzeń terapia może trwać nawet kilka lat. Stosowana w przypadku dziecięcych zaburzeń rozwojowych, lęków, fobii.
Psychpterapia humanistyczno-egzystencjalna – spotkania trwają od sześciu miesięcy do 2-3 lat, zazwyczaj jedna sesja w tygodniu. Stosowana u osób z zaburzeniami emocjonalnymi, mającymi trudności w związkach.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna – trwa od kilku spotkań do 2-3 lat. Stosowana w problemach lękowych, depresji, zaburzeniach odżywiania (anoreksja, bulimia), nadużyciach substancji psychoaktywnych, zaburzeniach osobowości.
Psychoterapia systemowa – spotkania co 2-4 tygodnie, wyjątkowo co tydzień, długość terapii zależy od zgłaszanego problemu, trwa od 5 spotkań do 1,5 roku. Stosowana do terapii małżeństw przeżywających kryzys i do pracy z rodzinami, dziećmi i młodzieżą.