Psycholog Lublin

Centrum Psychoterapii “Genesis”

Najczęściej zadawane pytania przed psychoterapią

Która z form terapii jest najlepsza?
Okazuje się, że żadna ze szkół psychoterapeutycznych nie jest bardziej efektywna niż pozostałe. Zaleca się, żeby formę terapii czy techniki dostosować do pacjenta. Bardzo ważna jest natomiast motywacja pacjenta do zmiany, która w głównej mierze decyduje o skuteczności psychoterapii.

Jaka jest skuteczność psychoterapii?
Badania wskazują, że ok. 70% pacjentów doświadcza pozytywnych zmian, brak zmian występuje u co piątej osoby, a u 10% może dojść do pogorszenia. Pacjent jednak nie zostaje sam ze swoim problemem. Psychoterapeuta ma możliwość omówienia przypadku w zespole oraz z superwizorem. Czasem następuje zmiana formy terapii lub zmiana terapeuty. W takich przypadkach zawsze kierujemy pacjenta do poleconych, sprawdzonych miejsc. Pacjent w każdym momencie ma możliwość zrezygnowania z terapii lub może wybrać innego terapeutę. W trakcie terapii pacjent może odczuwać negatywne uczucie w stosunku do terapeuty, takie jak złość czy gniew. W takich momentach pacjent nie powinien przerywać terapii, lecz powinien omówić z terapeutą swoje uczucia, co pozwala na ich rozpoznanie i zrozumienie. Te uczucia są charaktarysytczne dla procesu przeniesienia i są one ważnym elementem terapii.

Co powinienem wiedzieć, decydując się na terapię?
Pacjent powinien mieć wyjaśniony charakter zgłaszanego problemu, zaburzenia, wiedzieć o kwalifikacjach terapeuty, jakie podejście on reprezentuje, jakie techniki terapeutyczne będą stosowane oraz ile czasu może trwać terapia. Na pierwszych spotkaniach zawierany jest kontakt z terapeutą, w którym ustala się indywidualnie zakres i przewidywany czas trwania terapii.

Jak wybrać dobrego terapeutę?
Aby wybrać dobrego terapeutę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wykształcenie, certyfikaty, szkolenia, doświadczenie oraz zweryfikować, czy superwizuje swoich pacjentów.

Jak długo będzie trwać terapia?
W zależności od problemu i wybranego rodzaju terapii może ona trwać od kilku tygodni do kilku lat. W trakcie zawierania kontraktu z psychoterapeutą ustala się indywidualnie zakres i przewidywany czas trwania terapii. Jest on uzależniony od założonego celu i rodzaju terapii.

Czym jest kontrakt psychoterapeutyczny?
Kontrakt jest umową pomiędzy pacjentem, a psychoterapeutą. Zwiera się go na samym początku terapii, po zdiagnozowaniu problemu i jego przyczyny. W zależności od rodzaju problemu ustala się cele, jakie ma przynieść terapia i dobiera się jej formę. Ustala się również miejsce, czas, częstotliwość spotkań, koszty. Dzięki kontraktowi pacjent wie, czego może się spodziewać po terapii. Możliwe jest poszerzenie kontraktu, jeśli w trakcie terapii pojawią się nowe problemy, które pacjent chciałby rozwiązać.

Czego pacjent powinien oczekiwać od terapeuty?
Pacjent ma prawo dowiedzieć się wszystkiego na temat formy i metody stosowanej przez terapeutę, może w dowolnym momencie zapytać o to, jaka jest rola pacjenta, jaka terapeuty, ma prawo decydować o sposobie pracy. Pacjent w każdej chwili może przerwać terapię.

Czy powinienem wybrać terapią grupową czy indywidualną?
Zarówno terapia grupowa, jak i indywidualna może przynieść oczekiwane efekty. W trakcie wstępnych spotkań, po rozpoznaniu problemu, pacjent razem z psychoterapeutą wspólnie decydują o tym, która z form terapii będzie skuteczniejsza dla pacjenta, gdyż w przypadku niektórych problemów skuteczniejsza może być terapia grupowa.

Czy terapię można prowadzić przez internet?
Spotkania z terapeutą on-line nie zastąpią prawdziwej terapii. Mogą jednak pomóc w przypadku interwencji kryzysowych, kiedy niezbędna jest pomoc natychmiastowa, lub jako uzupełniająca forma terapii. Takie spotkania mogą się odbywać za pomocą dowolnego programu do prowadzenia wideokonferencji (np. skype).


 • Skontaktuj się

  Recepcja
  Tel.: 503 504 501
  poniedziałek – piątek:
  08:00-20:00
  Konsultacja z psychologiem
  Tel. dyżurny: 605 534 612
  poniedziałek – piątek:
  14:00-16:00 oraz 20:00-21:00

  email: wyślij wiadomość

 • Godziny przyjęć

  poniedziałek - piątek: 08:00-21:00
 • Nasz adres

  ul. Orlanda 25 lok. 2
  20-712 Lublin
 • Nasze serwisy

 • ^Do góry strony